Czy samochody elektryczne są bardziej opłacalne niż samochody spalinowe?

Samochody elektryczne a samochody spalinowe – który będzie opłacalniejszy w ekonomicznym sensie? W dobie postępującej transformacji energetycznej odchodzącej od spalinowych źródeł napędu, na które wpływ mają przede wszystkim środki prawne i regulacyjne, pytanie o opłacalność wyboru między samochodem elektrycznym a samochodem spalinowym staje się coraz bardziej aktualne. W tej kwestii trudność stanowią m.in. różnego rodzaju koszty oraz trudności związane z transportem, tankowaniem i eksploatacją. W dzisiejszym artykule postaramy się przeanalizować wady i zalety obydwu opcji.

  1. Warto zainwestować w samochód elektryczny

Kupując samochód elektryczny, poza korzyściami ekologicznymi, możemy mieć pewność, że jest on droższy od samochodu spalinowego. Jednakże, eksploatacja samochodu elektrycznego wiąże się z niższymi kosztami, przez co z czasem cała inwestycja może okazać się opłacalna. Przykładowo, w przypadku samochodu termiczny’ego koszty paliwa mogą w skrajnym przypadku wynosić nawet 500 zł miesięcznie, natomiast samochód elektryczny może kosztować od 60 zł do 100 zł. Ponadto, Polska stawia na elektromobilność wprowadzając różnego rodzaju ulgi, takie jak np. zwolnienie z opłaty skarbowej i podatku od czynności cywilnoprawnych dla samochodów elektrycznych.

  1. W co warto zainwestować, kiedy decydujemy się na samochód elektryczny?

• Ładowanie. Początkowe koszty pojazdu elektrycznego mogą być mniejsze od kosztów wynikających z jego ładowania. Warto inwestować w najlepsze i najnowocześniejsze technologie ładowania, na przykład instalując stację ładowania w domu.

• Baterie. Samodzielna wymiana baterii to znacząca oszczędność pieniędzy w porównaniu z wymianą całego samochodu elektrycznego.

• Ogrzewanie i klimatyzacja. Najnowsze technologie samochodowe włączają okna grzewcze i klimatyzacyjne, które pobierają mniej energii niż tradycyjne, co skutkuje niższymi kosztami.

  1. Kiedy warto zainwestować w samochód spalinowy

Jeśli oczekujemy na korzyści w postaci niskiej ceny, niezawodności oraz długi dystansu, samochody spalinowe z reguły wygrywają z samochodami elektrycznymi. Dodatkowo, w przypadku samochodu spalinowego nie trzeba zamawiać dodatkowych ładowarek, ani nie ma potrzeby planowania ładowania.

  1. Koszty i utrzymanie

• Koszty zakupu. W porównaniu do samochodu spalinowego, samochód elektryczny zazwyczaj jest droższy. Nie mniej jednak, biorąc pod uwagę systemy podatkowe, duże firmy często decydują się na zakup elektrycznego samochodu, ponieważ mogą odliczyć pewne koszty od podatku.

• Koszty utrzymania. Jak już wcześniej wspomniano, samochód elektryczny jest tańszy w eksploatacji niż samochód spalinowy. W szczególności te mniejsze koszty dotyczą tankowania, gdyż samochód elektryczny pobiera energię z gniazdka domowego czy publicznego ładowarki, a nie wypełnienie zbiornika spaliną.

  1. Podsumowanie

W końcowym rozrachunku, każdy z nas powinien zdecydować, który samochód jest dla niego bardziej opłacalny i ekonomiczny w eksploatacji. Każdy model pojazdu ma swoje wady i zalety, wybór pomiędzy samochodami elektrycznymi oraz spalinowymi zależy głównie od stylu życia i codziennej aktywności każdego z nas. Dodatkowo, przyszłość motoryzacji jest neutralna wobec kwestii ekonomicznej, kwestie te zależą przede wszystkim od preferencji i stylu życia poszczególnych użytkowników.

Author: clonmel.pl