Wymiana żarówki nie zawsze jest łatwa.

Posiadając samochód nierzadko staje się przed wyzwaniem, jaki jest mniejsza lub większa usterka. Skutkiem tego może być takie uszkodzenia auta, które bądź to uniemożliwia dalszą jazdę, bądź skutecznie ją utrudnia. Przykładem tego, kiedy naprawa auta może być konieczna, ale nie musi jest choćby kwestia wymiany żarówek w reflektorach Hyundaia I30. To popularne auto, zdobywa swoje uznanie pośród kierowców swoją ergonomią, estetyką oraz ekonomią jazdy i zakupu.

 

Jednak przyzwyczajeni do europejskich standardów kierowcy mogą być nieco zszokowani, kiedy przyjdzie im wykonać tak prostą czynność, jak wymiana żarówki. W wielu autach, szczególnie z grupy VAG było to zadanie, które sprowadzało się do otwarcia maski, odpięcia zatyczki reflektora i wymiany właściwej żarówki. Tymczasem auta azjatyckie czynność tę nieco bardziej komplikują. Ciężko zrozumieć tutaj zamysł konstruktora, jednak trzeba zwrócić uwagę na to, że w pod maską zwyczajnie nie ma miejsce na to, by swobodnie poruszać dłonią w celu wyjęcia starej i włożenia nowej żarówki. Zarówno w przypadku lewego (od pasażera) jak i prawego (od strony kierowcy) reflektora jest to niemożliwe dla dorosłego mężczyzny.

 

Chcąc zatem wymienić żarówkę świateł drogowych, mijania lub postojowych w Hyundaiu I30 konieczne jest odkręcenie i wyjęcie całego reflektora. Dopiero wtedy możliwy jest dostęp do wejścia, w którym znajdują się żarówki. Trzeba jednak przy tym zwrócić uwagę, że reflektory trzymają się na trzech śrubach, w tym jedna na wewnętrznej części ściany. Pozostałe dwie na górnej listwie. Chcąc uzyskać dostęp do wymiany żarówek konieczne jest wyjęcie całego reflektora lub tez jego delikatnie wysunięcie na tyle, by było to możliwe.

 

Trzeba jednak uważać, by nie uszkodzić tak samego reflektora, jak i okolicznych elementów karoserii. Dodatkowo w przypadku, kiedy chcemy wyjąć całą lampę konieczne jest także odpięcie przewodów z doprowadzających do żarówek prąd. Sama czynność wymiany żarówek jest prozaiczna i nie wymaga szczegółowego opisu. Kończąc jednak całą operację konieczne jest zwrócenie uwagi na właściwe umiejscowienie reflektora w karoserii. Ważne jest to szczególnie z uwagi na prawidłowy kąt, pod jakim musi padać światło z reflektorów.

 

Author: clonmel.pl