Jak sprawdzić historię używanego samochodu przed zakupem?

Kupno używanego samochodu to dla wielu osób spore wyzwanie. Trudno oszacować stan techniczny pojazdu oraz to, czy poprzedni właściciele dbali o niego. Dlatego też warto zrobić kilka kroków przed zakupem, które pomogą w sprawdzeniu historii używanego samochodu.

 1. Zamów raport po historyczny pojazdu
  Najpierw należy zamówić specjalny raport, który pozwoli na poznanie historii pojazdu. W Polsce można skorzystać z usług wielu serwisów internetowych, które oferują takie usługi. W raporcie pojawia się wiele istotnych informacji na temat samochodu – m.in. o ilości właścicieli, wykorzystywaniu w leasingu, zdarzeniach drogowych itp. Taki raport to podstawa, więc warto go zamówić przed przystąpieniem do innych kroków.

 2. Sprawdź numer VIN
  Numer VIN to unikalny kod, który identyfikuje dany pojazd. Jest on wykluczony na tabliczce rejestracyjnej samochodu oraz w kilku innych miejscach w samochodzie. Sprawdzenie numeru VIN pozwala zweryfikować, czy dany samochód nie był czasem kradziony lub nie miał poważnych uszkodzeń.

 3. Przeprowadź wizję lokalną
  Przed zakupem warto zobaczyć samochód na żywo. Osobiście oglądając pojazd, można dokładnie obejrzeć jego karoserię, mechaniczny stan oraz przekonać się, czy jest to samochód dokładnie taki, jak przedstawiono w opisie. Warto także zwrócić uwagę na fakt, czy w samochodzie nie ma jakichś oznak śladów ubiegłych awarii.

 4. Historia serwisowa
  Przy zakupie używanego samochodu bardzo wiele zależy od tego, jak dbali o niego jego poprzedni właściciele. Dlatego warto zapytać sprzedającego o historię serwisową pojazdu, która pozwoli na poznanie fachowości dotychczasowych napraw i konserwacji.

 5. Przyjazd z mechanikiem
  Jeżeli nie znasz się dobrze na samochodach, warto zabrać ze sobą mechanika, który dokładnie sprawdzi stan techniczny pojazdu. Do takiej wizyty warto przygotować się, wiedzą jakie pytania zadać mechanikowi podczas kontroli stanu technicznego samochodu.

Podsumowując, przed zakupem używanego samochodu warto zrobić kilka kroków, by poznać historię pojazdu i mieć pewność, że dokonujemy właściwego wyboru. Przeprowadzenie wstępnej weryfikacji pozwoli uniknąć niepotrzebnych kosztów i problemów w przyszłości.

Author: clonmel.pl