Silnik – serce samochodu

Bardzo istotną rolę w samochodzie odgrywa silnik. Na co ma wpływ? Jak modyfikuje nasze wydatki? Jaki najbardziej się opłaca?

Rola silnika

Oczywiste jest, że żaden pojazd nie będzie działał bez silnika. Silnik w samochodzie jest jak serce w ciele człowieka – bez niego nie ma,,życia”. Może on jednak wpływać na wiele kwestii. Jedną z nich jest to, że wielkość silnika i jego zasilanie, czyli rodzaj paliwa, wpływa na to, jak wysokie jest spalanie tego paliwa. Im większy silnik, tym większe potrzeby. Tak by się mogło wydawać, choć tak naprawdę bywa różnie i wpływa na to również wiele czynników. W końcu samochód to dość złożona struktura.

Jak rodzaj paliwa wpływa na spalanie?

Rodzaj paliwa jest niezwykle istotny z punktu widzenia spalania w samochodzie. Na przykład Daewoo Matiz spalanie ma dużo większe w przypadku zasilania paliwem LPG niż kiedy jest zasilany benzyną. Potwierdzają to wyniki wielu testów prowadzonych na tym modelu. W przypadku zasilania benzyną spalanie wynosi średnio 5, 6 litra na 100 km. Natomiast jeśli pojazd jest zasilany gazem, to wartość ta oscyluje około 7, 2 litrach na 100 km. To dość znacząca różnica. Fakt, że różnica cen przy tych rodzajach paliwa jest znacząca, wpływa na korzyść gazu.
Zazwyczaj staramy się wybierać to, co jest tańsze w użytkowaniu. Jednak koniecznie musimy zwracać uwagę na to, czy nie będziemy musieli więcej dołożyć do pozostałych kwestii technicznych i czy rzeczywiście to, co jest tańsze, jest dla nas korzystniejsze. Wybór należy do nas.

 

Author: clonmel.pl